Świeca sojowa DIY

Świeca sojowa DIY

Świece sojowe i sojowe woski zapachowe to zdrowsze alternatywy dla tradycyjnych świec parafinowych. A do tego możecie je wykonać samodzielnie w domu! Wcześniej wydawało mi się, że wykonanie takiej świecy to czasochłonne zadanie – jednak zrobienie dwóch świec zajęło mi niespełna godzinę i przyniosło mnóstwo satysfakcji! ❤️ Moja pierwsza świeca sojowa DIY to mieszanka olejków eterycznych z pomarańczy, cytryny i lawendy. Zobaczcie, jak ją wykonać!

Świeca sojowa DIY – tego Ci potrzeba!

Do wykonania świec potrzebujecie:

  • naczynia do zalewu świec (u mnie są to dwa naczynia po 200 ml) 
  • 1 kg naturalnego wosku sojowego (na dwie świece w 200 ml naczyniu zużyjecie niespełna połowę opakowania)
  • bawełniane lub drewniane knoty (te drugie przyjemnie skwierczą podczas palenia świecy)
  • olejki eteryczne do wykonania autorskiej mieszanki zapachowej 
  • suszone kwiaty lub inne suszki do dekoracji
  • garnek lub naczynie do roztopienia wosku w mikrofalówce 
Świeca sojowa z kwiatami
Świeca sojowa z suszonymi kwiatami – ozdobiłam ją kwiatami piwonii, chabrem i nagietkiem
Naturalna świeca sojowa domowej roboty
Naturalna świeca sojowa domowej roboty

Świeca sojowa DIY krok po kroku

W szklanym naczyniu mieszacie olejki eteryczne – proporcje zapachów dobieracie według Waszych upodobań i odstawiacie na bok. Teraz czas, aby odmierzyć potrzebną ilość wosku sojowego.

Na jedną świecę trzeba przeznaczyć dwukrotność pojemności naczynia – naczynie może posłużyć Wam za miarkę, tak jest szybciej 😉 Kiedy macie już odmierzoną ilość wosku, to podgrzewacie go w garnku lub w mikrofalówce do momentu aż całkowicie się roztopi. Ja roztopiłam wosk w garnku na płycie indukcyjnej – potraktowałam go tak jakbym topiła masło czy czekoladę – ma się roztopić, ale nie zagotować. 

Naturalne olejki eteryczne Etja
Naturalne olejki eteryczne Etja – pomarańczowy, cytrynowy, lawendowy
Świeca z naturalnego wosku sojowego
Świeca z naturalnego wosku sojowego to zdrowsza alternatywa dla świec parafinowych

Dajecie roztopionemu woskowi ok. 5 minut, aby nieco przestygł i w kolejnym kroku dodajecie do niego przygotowaną wcześniej mieszankę olejków eterycznych. Całość mieszacie drewnianym patyczkiem lub wykałaczką do szaszłyków 😉 

Zanim zalejecie naczynia pachnącym woskiem, potrzebujecie umieścić w nich bawełniany knot (lub drewniany, jeśli wolicie). Ja akurat pracowałam z bawełnianym. Aby przymocować go w naczyniu, należy przykleić go na wosk – w tym celu wystarczy lekko zamoczyć podstawkę knota w wosku i docisnąć ją do dna naczynia. I tyle! PS Aby knot Wam się lepiej trzymał, możecie jego podstawkę zalać dodatkowo niedużą ilością wosku.

Świeca sojowa z olejkami eterycznymi
Świeca sojowa z olejkami eterycznymi – w mojej świecy przeważa olejek z pomarańczy

Jak wosk wokół knota zastygnie i go unieruchomi, możecie przelać ciepły wosk do naczynia. Na koniec, jak już całość nieco stężeje, dekorujcie swoją świecę ulubionymi suszkami i gotowe! Domowa świeca sojowa DIY zrobiona!

Dajcie znać czy same robicie świece sojowe? Może macie swoje ulubione mieszanki zapachowe – podzielcie się nimi w komentarzach! 🙂