Składniki nawilżające w kosmetykach

Składniki nawilżające w kosmetykach

Skórę należy nawilżać przez cały rok – nie tylko latem! Zimą nasza skóra narażona jest na działanie wiatru i ogrzewania, a latem przesusza ją gorące powietrze i klimatyzacja. Każdą skórę (nawet tłustą) należy nawilżać systematycznie – przez cały rok! Nawilżona skóra to zdrowa skóra – czytaj odporna na czynniki zewnętrzne i podrażnienia. Czy jednak nawilżanie skóry latem i zimą powinno wyglądać inaczej? To zależy. Kiedy na dworze szaleją upały i czujemy, że nasza dotychczasowa pielęgnacja jest zbyt treściwa, wówczas możemy zmienić ją na lżejszą, bardziej wodnistą i orzeźwiającą dla skóry. To kwestia Waszych potrzeb i preferencji odnośnie kosmetyku. We wpisie przybliżam składniki nawilżające skórę, których warto szukać w kosmetykach nawilżających – niezależnie od ich konsystencji. Zapraszam!

Składniki nawilżające w kosmetykach, na które warto zwrócić uwagę!

Kwas hialuronowy w walce z odwodnioną i podrażnioną skórą 

Kwas hialuronowy (HA – Hyaluronic Acid) to podstawowy i szeroko stosowany składnik kosmetyczny, który posiada zdolności higroskopijne, czyli wiązania wody w skórze. Dzięki tym zdolnościom zmniejsza utratę wody przez naskórek, a to sprawia, że jest skutecznym składnikiem nawilżającym i redukującym szorstkość skóry. I pomimo, że w nazwie ma KWAS to nie ma nic wspólnego z kwasami złuszczającymi, takimi jak kwas salicylowy czy migdałowy. Kwas hialuronowy nie posiada właściwości złuszczających! Nada się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry – od wrażliwej po tłustą. 

Kwas hialuronowy dostaniecie w postaci przezroczystego żelu (żel hialuronowy), który nakładany jest bezpośrednio na skórę (charakteryzuje się tym, że jest nieco lepki w wykończeniu). Najlepiej wybierać te o różnych wielkościach cząsteczek, ponieważ działają szerzej – na kilku warstwach skóry. Kwas hialuronowy jest także częstym składnikiem gotowych kosmetyków np. kremów czy maseczek nawilżających.  

Wiedziałyście, że to naturalny składnik ludzkiego organizmu, w tym także skóry? Teraz już wiecie! 😉 

Zalety stosowania kosmetyków z kwasem hialuronowym:

  • wygładzenie skóry i poprawa jej elastyczności
  • redukcja drobnych zmarszczek, w tym wynikających z odwodnienia skóry
  • redukcja podrażnień
  • skóra nabiera zdrowego blasku – takiego od wewnątrz, wygląda zdrowo
  • ogólna poprawa kondycji skóry

Woda termalna dla podrażnionej i wrażliwej skóry 

Mam tu na myśli wodę termalną w aerozolu, do spryskiwania twarzy i ciała, jak i kosmetyki na bazie wody termalnej. Woda termalna zawiera wiele cennych składników i ma właściwości kojące, dlatego stosowana jest w pielęgnacji skór wrażliwych, naczynkowych i podrażnionych. Oprócz łagodzenia podrażnień, woda termalna skutecznie nawilża i koi skórę.

Probiotyki aby równoważyć nasz mikrobiom

Skóra nie jest jałowa – i warto o tym pamiętać. Oznacza to, że każda skóra ma na sobie pożyteczne bakterie i swój unikalny mikrobiom! Obsesja na punkcie tego, że skóra  “ma być czysta”, czytaj wyszorowana szczoteczką soniczną, czy odtłuszczona detergentem (kosmetyk myjący z SLS i SLES – substancje powierzchniowo-czynne), tak aby nie było na niej sebum i ani jednego zaskórnika jest szkodliwa. Niektórzy łapią się za głowę na samą myśl, że rano można opłukać twarz wodą – i żyć! A można! Bo skóra nigdy nie będzie jałowa.

Jeśli jednak potrzebujecie użyć jakiegoś kosmetyku myjącego z rana, to wybierajcie te łagodne, nawilżające i łagodzące podrażnienia np. CeraVe Krem-pianka z odżywczymi ceramidami, CeraVe olejek myjący do twarzy i ciała czy Apis nawilżający żel do mycia twarzy z kwasem hialuronowym

Serum Vichy Probiotic Fractions z probiotykami
Serum Vichy Probiotic Fractions z probiotykami
Serum nawilżające Vichy Probiotic Fractions
Serum nawilżające Vichy Probiotic Fractions swatch

I właśnie o to chodzi z probiotykami – one sprawiają, że nasz mikrobiom zachowuje równowagę, a skóra zyskuje odporność, dzięki czemu nie rozwijają się na niej patogeny – a nawet jeśli, to skóra lepiej sobie z nimi radzi. 

Zbytnie przepielęgnowanie skóry może doprowadzić do zachwiania mikrobiomu i naruszenia warstwy ochronnej skóry, sprawiając, że stanie się ona podatna na podrażnienia, stany zapalne, przesuszenie, wypryski, a nawet choroby skóry. 

Serum nawilżające Vichy
Serum nawilżające Vichy

Polecam Wam sprawdzić serum Vichy Mineral Probiotic Fractions, które łączy w sobie składniki nawilżające i frakcje probiotyczne. Jest bardzo lekkie, dobrze się wchłania, nie roluje, a do tego skutecznie nawilża i koi podrażnioną skórę. Sprawdzi się w pielęgnacji każdej skóry – także tej tłustej i trądzikowej. Skóra trądzikowa to często także skóra wrażliwa i podrażniona przez stosowane kuracje lecznicze i wysuszające. 

Z kolei do pielęgnacji ciała bardzo lubię La Roche Posay Lipikar Baume AP+M z kojącym niacynamidem i masłem shea. Balsam redukuje świąd skóry, odżywia, łagodzi i zapewnia równowagę mikrobiomu skóry.

Ceramidy dla zdrowej i wzmocnionej skóry 

Odżywiają, zwiększają elastyczność skóry i nawilżają ją, dzięki czemu skóra staje się wzmocniona, odporna na czynniki zewnętrzne. Kiedy poziom ceramidów w skórze spada wówczas skóra reaguje podrażnieniem, przesusza się i wygląda na zmęczoną. Odpowiedni poziom ceramidów w skórze wzmacnia barierę ochronną skóry i poprawia jej kondycję. Kosmetyki z ceramidami sprawdzą się w pielęgnacji każdej skóry – nie tylko tej suchej i wrażliwej. Sięgajcie po kosmetyki z ceramidami także jeśli macie skórę mieszaną i trądzikową – zwłaszcza jesienią i zimą kosmetyki z ceramidami będą świetnym uzupełnieniem pielęgnacji, chroniąc ją przed wiatrem i mrozem. Osobiście polecam Wam kosmetyki marki CeraVe. 

Gliceryna jak otulająca i ochronna kołderka dla Twojej skóry 

To podstawowy składnik kosmetyczny o właściwościach nawilżających i natłuszczających. Może być pochodzenia syntetycznego lub naturalnego (z olejów roślinnych). Dobrze nawilża, a także zmiękcza skórę. Pełni także funkcję okluzyjną (warstewka ochronna), które zabezpiecza skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych takich jak mróz czy wiatr. Jest bezpieczna dla skóry – nie wykazuje właściwości alergizujących czy drażniących.

Kwas mlekowy (lactic acid) nawilża i oczyszcza pory skóry 

Jest kwasem należącym do grupy kwasów alfa-hydroksylowych (AHA). W stężeniu do 10% nawilża skórę, a w wyższych stężeniach wykazuje właściwości złuszczające. Sprawdzi się szczególnie w pielęgnacji skór suchych, odwodnionych i przesuszonych. Z powodzeniem jednak można go stosować także w pielęgnacji skór mieszanych, tłustych, z zaskórnikami, gdyż oczyszcza i odblokowuje pory skóry. Dzięki niemu skóra staje się wygładzona, miękka i nawodniona.

Mocznik (urea) aby zapobiegać przesuszeniu i łuszczeniu się skóry 

To humektant, który dzięki swoim właściwościom higroskopijnym (wiązania wody w naskórku) wykazuje silne właściwości nawilżające (w stężeniu do 10%). Ale nie tylko! Mocznik dodatkowo wykazuje właściwości złuszczające, regeneruje uszkodzony naskórek i wzmacnia barierę ochronną skóry. Składnik ten sprawdzi się w pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, a szczególnie tej atopowej i łuszczącej się. 

Jakie są Wasze ulubione składniki nawilżające w kosmetykach? Dajcie znać!