Po co ten kwas? Peeling chemiczny i złuszczanie skóry

Jesień to odpowiednia pora, żeby wprowadzić kurację złuszczającą za pomocą kwasów. Peeling chemiczny oczyszcza, wygładza, ujędrnia i rozjaśnia naszą skórę. Do wyboru macie różne produkty złuszczające z kwasami, różne rodzaje kwasów i ich stężenia. Przedstawiam Wam sposób w jaki sama ich używam i pokazuję łatwo dostępne produkty, które sprawdziłam na sobie.

Entliczek, pentliczek … Od czego zacząć?

Na pewno nie od przypadku. Jeśli nigdy wcześniej nie stosowałyście kwasów do złuszczania skóry, to polecam Wam zacząć od najłagodniejszych, czyli kwasów PHA (poli-hydroksykwasy). Zaliczamy do nich glukonolakton oraz kwas laktobionowy. PHA należą do grupy kwasów hydroksylowych, ale przez to, że posiadają od nich większą cząsteczkę, nie wnikają tak głęboko w skórę, przez co działają łagodniej. Polecane są do skór wrażliwych i naczyniowych, a także do skór zmagających się z trądzikiem zwykłym i różowatym. Dodatkowo kwas laktobionowy wykazuje działanie antyoksydacyjne, czyli nadaje się do pielęgnacji anty aging. Oba łagodzą zaczerwienienie skóry, charakterystyczne w przypadku teleangiektazji (rumienia), skóry naczynkowej czy z trądzikiem różowatym.

Co dalej?

Jeśli Wasza cera jest już przyzwyczajona do kwasów, a macie skórę wrażliwą i dodatkowo zanieczyszczoną, zatkane pory i pojawiające się niedoskonałości, to polecam sprawdzić kwas migdałowy. Działa łagodnie, a dodatkowo wykazuje działanie antybakteryjne i minimalizujące łojotok.

Chcecie rozjaśnić przebarwienia? To warto wypróbować kwas glikolowy. Uwaga! Nie każda cera wrażliwa się z nim polubi, dlatego warto zacząć od niższych stężeń, 4,5% – 5% i obserwować. Jeśli Wasza skóra dobrze na niego zareaguje, to dopiero po skończeniu tego łagodniejszego produktu spróbujcie wprowadzić wyższe stężenia 12% czy 15%. Nawilżenie i złuszczenie cery zapewni z kolei kwas mlekowy. Nadaje się do skór wrażliwych oraz suchych. Wykorzystywany jest także w produktach przeznaczonych do cer trądzikowych. Wszystkie powyższe kwasy należą do do grupy AHA, czyli alfa-hydroksykwasów.

Jeśli Wasza cera jest zanieczyszczona np. w strefie T, to spróbujcie zastosować preparat z kwasem salicylowym (salicylic acid). Dobrze odtyka zapchane pory, ponieważ działa w głębokich warstwach skóry. Należy do kwasów BHA, czyli beta-hydroksykwasów. Nie nakładałabym go jednak na wrażliwe partie twarzy np. policzki.

Jak stosować produkty z kwasami?

W domu najlepiej korzystać z gotowych preparatów, które dostaniecie w aptece czy drogerii i nie bawić się w wysokie stężenia kwasów oraz neutralizatory. Mogą to być gotowe kremy, toniki, maseczki, sera itp. Opcji jest wiele i są łatwo dostępne. A jeśli chcecie się pokusić o wyższe stężenia to wybierzcie się do profesjonalnego gabinetu kosmetycznego.

Po lecie warto stopniowo przyzwyczajać skórę i zaczynać od niższych stężeń oraz delikatniejszych składników np. kwasów PHA lub toniku z 3% kwasem migdałowym.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że mają one działanie fotouczulające, więc należy zachować ostrożność w stosowaniu ich latem i w pozostałych porach roku, kiedy intensywniej świeci słońce. Cera po kwasach jest uwrażliwiona, więc na dzień ważne jest stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Kurację złuszczającą bezpieczniej zostawić na sezon jesienno-zimowy (przy czym szczególną ostrożność zachować kiedy temperatura mocno spada poniżej zera). Taka kuracja powinna trwać przez kilka miesięcy. U mnie jest to minimum pół roku.

Produkty złuszczające

Ok, macie już preparat z kwasem (lub nawet dwa) i co dalej? Jak i kiedy te produkty zastosować? Mam dla Was porady, których sama się trzymam:

  1. Stosujcie produkty złuszczające naprzemiennie – co drugi dzień lub z zachowaniem odpowiedniego odstępu czasowego – jeden rano, drugi wieczorem (przy czym w tym wypadku również zróbcie sobie przynajmniej jeden dzień przerwy).
  2. Nie nakładajcie kilku produktów z kwasami bezpośrednio po sobie (np. dwa różne sera, lub serum i krem z kwasami). Zawsze wybierzcie jeden produkt, który wyląduje na Waszej twarzy.
  3. Jeśli stosujecie kwas w formie serum, to możecie w drugiej kolejności nałożyć na niego krem nawilżający.
  4. Jeśli nałożycie serum z kwasem na twarz  nawilżoną uprzednio humektantem (np. żelem hialuronowym) to złagodzicie jego działanie.
  5. Dobrze nawilżajcie i natłuszczajcie Waszą cerę, a w ciągu dnia chrońcie przed słońcem za pomocą filtrów przeciwsłonecznych.
  6. Stosujcie produkty złuszczające regularnie. Tylko tak osiągniecie zadowalające efekty.
  7. Nałóżcie produkt z kwasem również na szyję, dekolt oraz dłonie, żeby je odmłodzić.

Oczywiście należy cały czas obserwować reakcję skóry na działanie stosowanych przez nas kwasów.

SVR, Krem matujący Mat + Pores, 40 ml

Krem zmniejszający pory i produkcję sebum. Zawiera 4% glukonolakton i 2% Mat SR, który matuje cerę. Posiada lekką, żelową konsystencję. Ładnie się wchłania i nie roluje, dzięki czemu nadaje pod makijaż. Można stosować na całą twarz, rano i wieczorem.

SVR Sebiaclear Mat + Pores / SVR Sebiaclear Active
SVR Sebiaclear Mat + Pores / SVR Sebiaclear Active. Skład Sebiaclear Mat + Pores: aqua (purified water), propanediol, gluconolactone, niacinamide, caprylyl, methicone, cyclopentasiloxane, methyl methacrylate crosspolymer, ammonium acryloyldimethyltaurate/vp copolymer, peg-12 dimethicone/ppg-20 crosspolymer, salicylic acid, saccharide isomerate, sarcosine, tocopherol, butylene glycol, citric acid, glyceryl stearate, hydroxyethyl acrylate/sodium acryloyldimethyl, pentylene glycol, polysorbate 60, silica, sodium citrate, sodium hydroxide, sorbitan isostearate, xanthan gum, parfum (fragrance) / Skład Sebiaclear Active: aqua (purified water), gluconolactone, cyclopentasiloxane, propanediol, methyl methacrylate crosspolymer, niacinamide, sodium hydroxide, ammonium acryloyldimethyltaurate/vp copolymer, hydroxyethyl aceylate/ sodium acryloyldimethyl, taurate copolymer, salicylic acid, saccharide isomerate, citric acid, dimehicinol, gliceryl stearate, peg-100 stearate, polysorbate 60, sodium citrate, sorbitan isostearate, parfum
SVR Sebiaclear Mat + Pores / SVR Sebiaclear Active
SVR Sebiaclear Mat + Pores / SVR Sebiaclear Active

SVR, Krem przeciwtrądzikowy Sebiaclear Active, 40 ml

Krem zwalczający niedoskonałości. Zawiera 14% glukonolakton oraz 4% niacynamid. Glukonolakton delikatnie złuszcza, a niacynamid wykazuje działanie antybakteryjne. Wysusza i łagodzi uporczywe niedoskonałości. Krem polecam stosować wyłącznie na noc i tylko na strefę, na której występują problemy typu błyszczenie, rozszerzone pory, niedoskonałości. W przeciwieństwie do wersji Mat + Pores pozostawia na skórze biały film i lekko ściąga skórę, przez co nie nadaje się pod makijaż. Nie nosi się też komfortowo na wrażliwych partiach twarzy np. na policzkach.

Bielenda, Neuro Glicol + Vit. C eksfoliujące neuromimetyczne serum odmładzające na noc, 30 ml

W serum znajdziecie 4,5% kwas glikolowy, witaminę C (tutaj mam wątpliwości co do jej stabilności ze względu na bezbarwne opakowanie) oraz wygładzający zmarszczki neuropeptyd. Podobno stanowi alternatywę dla zabiegów medycyny estetycznej i działa podobnie jak botoks, dzięki czemu nasza skóra jest jędrna i wygładzona 😉  Serum ma lekką konsystencję, działa łagodnie i ładnie rozświetla cerę. Dostaniecie je w drogeriach.

Skład: aqua (water), glycolic acid, sodium lactate, 3-0-ethyl ascorbic acid, panthenol, citric acid, disodium phosphate, acetyl hexapeptide-8, caprylyl glycol, hydroxyethylcellulose, phenoxyethanol, ethylhexylglycerin

Bielenda, Super Power Mezo Serum korygujące, 30 ml

Produkt z gamy Skin Clinic Professional, ale dostępny w drogerii! Zawiera kwas migdałowy, kwas laktobionowy oraz witaminę B3 (niacynamid). W składzie znajdziecie także nawilżający kwas hialuronowy. Serum ma niwelować niedoskonałości i świecenie skóry oraz rozjaśniać cerę. Pozostawia ją matową, lekko wysusza niedoskonałości i wspomaga ich gojenie. Jest to dobre rozwiązanie dla skór trądzikowych, mieszanych, przetłuszczających się i wrażliwych. Ładnie się wchłania. Można stosować rano pod makijaż oraz wieczorem. Nie radziłabym go jednak nakładać codziennie, bo przy dłuższym stosowaniu może przesuszyć skórę.

Bielenda Super Power Mezo Serum z kwasem migdałowym
Bielenda Super Power Mezo Serum z kwasem migdałowym. Skład: aqua (water), mandelic acid, lactobionic acid, niacinamide, sodium hyaluronate, allantoin, hydroxyethylcellulose, polysorbate 20, ethylhexylglycerin, phenoxyethanol, parfum (fragrance), butylphenyl methylpropional, hydroxycitronellal, limonene, linalool

Bielenda Professional, Tonik z kwasem migdałowym Supremelab, 200 ml

Świetny tonik, łagodny, ale skuteczny. Można nim przetrzeć całą twarz i nadaje się do codziennego stosowania. Nie zawiera alkoholu!  Wskazany do cery tłustej, mieszanej, z niedoskonałościami, o nierównej strukturze i drobnych zmarszczkach. Pomimo, że jest to tonik z kwasem migdałowym, w jego składzie znajdziecie także niacynamid, kwas mlekowy (lactic acid) oraz łagodzący pantenol i alantoinę.

Bielenda Supremelab Tonik z kwasem migdałowym
Bielenda Supremelab Tonik z kwasem migdałowym. Skład: aqua (water), mandelic acid, niacinamide, panthenol, lactic acid, allantoin, polysorbate 20, citrus aurantium dulcis (orange) oil, disodium edta, phenoxyethanol, ethylhexylglycerin, parfum (fragrance), butylphenyl, methylpropional, hexyl cinnamal, limonene, linalool

Yasumi, Puder do twarzy, Clean & Fresh Silky Powder, 50 ml

Delikatnie złuszczający puder do codziennego oczyszczania skóry. Zawiera kwas salicylowy, łagodny środek myjący o nazwie Amisoft oraz łagodzącą alantoinę. Przy regularnym stosowaniu cera staje się gładka, a pory oczyszczone i lekko zwężone. Do pudru należy dodać odrobinę wody, lekko spienić w dłoniach (nie uzyskacie tutaj piany, to nie jest produkt myjący) i wmasować w twarz, następnie zmyć wodą. Nakładam go tylko na strefę T i zmywam za pomocą rękawicy GLOV.

Yasumi Puder do twarzy Clean & Fresh Silky Powder
Yasumi Puder do twarzy Clean & Fresh Silky Powder. Skład: sorbitol, sodium cocoyl, glutamate, zea mays (corn) starch, talc, salicylic acid, maltodextrin, allantoin, citrus aurantifolia (lime) fruit extract, parfum (fragrance), aloe barbadensis leaf juice powder, ci 19140 (yellow 5 lake), ci 47005 (yellow 10 lake), aroma, limonene, citral
Yasumi Puder do twarzy Clean & Fresh Silky Powder
Yasumi Puder do twarzy Clean & Fresh Silky Powder

Bioderma, Sebium Serum, 40 ml

Produkt przeznaczony do cer tłustych, mieszanych, o nierównej powierzchni. Zawiera 15% kwas glikolowy, łagodzący pantenol, nawilżające mannitol i xylitol oraz antyoksydacyjny wyciąg z miłorzębu japońskiego. Pomimo wysokiej zawartości kwasu nie szczypał i nie podrażniał cery. Przyczyniał się do zmniejszenia niedoskonałości (jeśli takie się u mnie pojawiły) oraz rozświetlał cerę. Niestety słabo oczyszczał zatkane pory.

Skład: aqua/water/eau, glycolic acid, sodium hydroxide, panthenol, bis-peg-15 methyl ether dimethicone, dipropylene glycol, mannitol, xylitol, rhamnose, fructooligosaccharides, ginkgo biloba leaf extract, dodecyl gallate, ammonium acryloyldimethyltaurate/vp copolymer, hydroxyethylcellulose, propylene glycol, biosaccharide gum-1, phenoxyethanol, fragrance (parfum)

A Wy czego używacie? Co możecie polecić cerom wrażliwym?