Pielęgnacja cery dla laika

Pielęgnacja cery dla laika

Dobranie dla siebie odpowiedniej pielęgnacji nie jest wcale takie proste – trzeba się nieźle nagimnastykować. Jeśli jesteście na początku swojej kosmetycznej drogi, i nie wiecie od czego zacząć, to jest to wpis dla Was. Zaglądajcie!

Od czego zacząć stawiając pierwsze kroki w pielęgnacji cery? Od poznania podstaw! Najpierw należy rozpoznać rodzaj swojej skóry i jej potrzeby, a dopiero potem dobierać do niej pielęgnację. Kosmetyków nie dobieramy bowiem do swojego wieku, a do problemów skóry, które chcemy rozwiązać. No to zaczynamy!

Typy skóry*

Skóra normalna

  • odporna na czynniki zewnętrzne, gładka, zdrowo wyglądająca i nie sprawiająca większych problemów
  • trzeba zadbać o jej balans i odpowiednio pielęgnować – nie dopuszczać do jej odwodnienia lub przetłuszczenia

Skóra sucha

  • cienka, delikatna, wysuszona, z uczuciem napięcia i ściągnięcia, łuszcząca się
  • ma małą ilość lipidów i niski stopień nawilżenia – z zaburzonym płaszczem hydrolipidowym

Skóra tłusta

  • jest gruba, zanieczyszczona z rozszerzonymi porami i przetłuszczająca się
  • często brakuje jej blasku i wygląda na zmęczoną
  • pojawiają się na niej niedoskonałości i trądzik

Skóra naczyniowa

  • jest płytko unaczyniona z widocznymi ‘pajączkami’ (rozszerzonymi lub popękanymi naczynkami), podrażniona, z uczuciem gorąca i zaczerwieniona
  • podatna na wiatr, zmianę temperatury, promienie słoneczne, stres, ostre przyprawy i gorące napoje

Skóra wrażliwa

  • to skóra specjalnej troski – wrażliwa na kosmetyki w tym na perfumowane formuły i detergenty, na które reaguje zaczerwienieniem podrażnieniem, stanem zapalnym czy wysypką
  • tutaj sprawdza się zasada less is more i ograniczenie ilości stosowanych kosmetyków

Skóra dojrzała

  • brak jej blasku, jest ziemista, wygląda na zmęczoną, z widocznymi zmarszczkami i utratą jędrności
  • podobno dotyczy osób po 40 roku życia, ale jej oznaki można także zaobserwować wcześniej

*przygotowane w oparciu o książkę – Biblia zdrowej skóry. Skin Doctor, Izabela Lenartowicz

Podstawy pielęgnacji
Less is more, czyli pielęgnacja cery dla laika

Pielęgnacja cery – od czego zacząć?

Znacie już typy skóry. Teraz czas na podstawy pielęgnacji – jeśli je poznacie, staniecie się bardziej świadome kosmetyków, które znajdują się na rynku kosmetycznym – a jest ich mnóstwo! Dzięki temu łatwiej Wam będzie poruszać się wśród dostępnych produktów, składów, trendów kosmetycznych i poszerzać swoją wiedzę.

Zapamiętajcie te trzy filary pielęgnacji – oczyszczanie, delikatne złuszczanie, nawilżanie 

  • stosujcie delikatne oczyszczanie kosmetykami bez alkoholu – używajcie produktów, które się nie pienią lub olejów naturalnych (do metody OCM lub olejków hydrofilowych, które po zmieszaniu z wodą zmieniają się w delikatną emulsję) – to że kosmetyk się nie pieni nie oznacza, że nie oczyszcza! Nie myjcie twarzy i ciała mydłem – zostawcie je do mycia dłoni.
  • stosujcie kremy nawilżające przez cały rok i pamiętajcie, że skóra tłusta także wymaga nawilżenia!
  • zadbajcie o delikatne złuszczanie skóry, stosując peelingi enzymatyczne i produkty złuszczające z kwasami np. toniki, kremy i peelingi chemiczne. Stosujcie gotowe produkty i zaczynajcie od niskich stężeń np. toników 5%. Stosując produkty z kwasami używajcie także kremów z filtrem min SPF20. To samo tyczy się kosmetyków z retinolem i olejkami eterycznymi – są fotouczulające. 

Pielęgnacja cery – przydatne tipy pielęgnacyjne

I. Im mniej kosmetyków używacie tym lepiej – zasada mniej znaczy więcej zawsze działa, w szczególności jeśli macie cerę wrażliwą i naczynkową. Poza tym łatwiej Wam będzie odkryć, co może szkodzić Waszej skórze.

I. Toniki, esencje, kremy pod oczy i maseczki do twarzy to nie jest must have pielęgnacyjny, co oznacza, że nie potrzebujecie innego kosmetyku na każdy fragment Waszego ciała. Więcej o tym znajdziecie tutaj 5 kosmetyków do pielęgnacji twarzy, bez których możesz się obejść

III. Pamiętajcie, że każdy składnik stosowany w kosmetykach musi być przebadany i stosowany w określonym, bezpiecznym dla nas stężeniu, a badania na ich temat muszą być aktualizowane.

IV. Działajcie rozważnie –

  • nie zmieniajcie co chwilę kosmetyków – dajcie im czas, żeby mogły zadziałać. Poza tym takie działanie może podrażnić Waszą skórę
  • sprawdzajcie składy kosmetyków (tylna etykieta z INCI) i pogłębiajcie swoją wiedzę o nich, korzystając ze sprawdzonych źródeł 🙂 
  • obserwujcie swoją skórę i wyciągajcie wnioski

V. Składniki naturalne także mogą uczulać i wywoływać alergie skórne – pamiętajcie o tym, wybierając kosmetyki naturalne. Więcej o kosmetykach naturalnych jest tutaj 5 rzeczy, na które należy uważać, wybierając kosmetyki naturalne

VI. Każdy kosmetyk (a raczej jego składnik) może podrażnić Waszą skórę – wybierajcie produkty z krótkim składem. Szczególnie uważajcie jednak na drażniące alkohole (alkohol, alkohol denat, ethanol, isopropyl alkohol), alkohole aromatyczne (benzyl alcohol, behenyl alcohol), składniki zapachowe (fragrance, perfum) i olejki eteryczne (essential oils). Unikajcie ich jeśli macie cerę wrażliwą, naczynkową lub trądzikową.

Jeśli Wasza cera sprawia Wam problemy i nie możecie sobie z nią same poradzić, to udajcie się do dermatologa lub skorzystajcie z porady kosmetologa.

Udanej – świadomej – pielęgnacji! ❤️