Skóra chce pić! O nawilżaniu skóry latem

Uff, jak gorąco. Chce się Wam pić? Waszej skórze również się chce! Pomimo, że nawilżanie cery to jeden z filarów pielęgnacji, o którym nie możecie zapominać, to lato jest taką porą roku, w której trzeba o to szczególnie zadbać. Odwodnienie przyczynia się bowiem do powstawania zmarszczek, a skóra staje się przesuszona. Odpowiednio nawilżona i nawodniona skóra na dłużej pozostanie jędrna i będzie wyglądać młodo. Przedstawiam sprawdzone produkty, które będą Wam pomocne latem.

Maseczka nawilżająca

Od kiedy rynek zachodni zawojowały azjatyckie maski w płachcie (osobiście nie jestem ich miłośniczką), coraz mniej mówi się o klasycznych maseczkach aplikowanych bezpośrednio na twarz. Sama stawiam na maseczki nawilżające, o lekkiej i żelowej konsystencji. Polecam takie, które zostawiamy na kilka minut, aż do wchłonięcia i zmywamy resztki za pomocą nawilżonego płatka kosmetycznego np. płynem micelarnym. Moją sprawdzoną maseczką jest Hydra Vegetal z marki Yves Rocher (75 ml). Zawiera sok z klonu, który wiąże wodę w skórze i chroni ją przed odwodnieniem. Ma orzeźwiający zapach, jak dla mnie jest on intensywny, ale nie podrażnia cery.

Skład: aqua/water/eau, methylpropanediol, glycerin, peg-7 glyceryl cocoate, hydroxyethyl acrylate/ sodium acryloyldimethyl, taurate copolymer, caprylic/capric triglyceride, anthemis nobilis flower water, tapioca starch, dimethicone, cetearyl alcohol, phenoxyethanol, stearic acid, ethylhexylglycerin, parfum/fragrance, ceteareth-33, dimethiconol, panthenol, agave tequilana leaf extract, acer saccharum (sugar maple) extract, sorbitan isostearate, polysorbate 60, xanthan gum, tetrasodium edta, sodium benzoate, citric acid, sodium hydroxide, potassium sorbate, tocopherol

Woda termalna

To produkt idealny na upalne lato, ponieważ nie tylko orzeźwia rozgrzaną słońcem skórę, ale także łagodzi podrażnienia i nawilża. Na twarz spryskaną wodą termalną, jeszcze wilgotną, nałóż żel hialuronowy, żel aloesowy lub serum nawilżające. Woda termalna z marki Uriage rozpyla ładną mgiełkę i nie ścieka po twarzy.

Serum nawilżające

Lekkie serum nawilżające o wodnej lub żelowej formule to idealne rozwiązanie na gorące dni. W jego składzie powinien się znaleźć kwas hialuronowy, kolagen morski, kwas mlekowy (w niskich stężeniach do 10% wykazuje działanie nawilżające), skwalan roślinny, gliceryna, niacynamid (niacinamide, witamina B3), D-pantenol (prowitamina B5), mocznik, czy alkohole cukrowe, takie jak ksylitol (xylitol) i mannitol.

Moim wyborem jest serum nawilżające Hydro Sensitia z marki Iwostin. Produkt jest przeznaczony do skóry suchej i wrażliwej. Formuła to przeźroczysty, gęsty, żel. Przyjemnie odświeża, od razu po użyciu skóra wygląda na jędrniejszą. Zawiera w swoim składzie nawadniający i działający łagodząco Fucogel (polisacharyd otrzymywany przez fermentację bakteryjną) oraz kwas hialuronowy. Dodatkowo formuła wzbogacona została w kolagen morski, roślinne komórki macierzyste i wygładzający tripeptyd. Booster można stosować bezpośrednio na twarz lub mieszać z kremem nawilżającym.

Iwostin, Booster nawilżający Hydro Sensitia, 30 ml

Iwostin Booster nawilżający Hydro Sensitia
Iwostin Booster nawilżający Hydro Sensitia. aqua, glycerin, vitis vinifera callus culture extract, sodium polyacrylate starch, soluble collagen, biosaccharide gum-1, dipeptide diaminobutyroyl benzylamide diacetate, polysorbate 80, sodium benzoate, sodium hyaluronate, disodium edta, lactic acid, butylene glycol, phenoxyethanol, ethylhexylglycerin, citric acid

Zamiast serum możecie także zastosować kwas hialuronowy w postaci żelu hialuronowego (hyaluronic acid), który także świetnie nawilża, zmniejszając utratę wody przez naskórek (TEWL). Najlepiej wybierać kwas hialuronowy o różnej wielkości cząsteczek, dzięki czemu skuteczniej wniknie w głąb skóry. Jak pisze Barbara Kwiatkowska w swojej książce Skóra. Azjatycka pielęgnacja po polsku działanie kwasu hialuronowego można przyrównać do pęczniejącej od wody gąbki, która nadaje jej w ten sposób jędrność i gładkość. Dlatego warto stosować kosmetyki zawierające go w swoim składzie. Oprócz żelu hialuronowego polecam także spróbować żel aloesowy, który również wiąże wodę w skórze, zwiększając jej nawilżenie. Nie zapominajcie o okolicach oczu i nałóżcie żel hialuronowy lub aloesowy także pod oczy.

Oprócz substancji nawilżających, czyli  humektantów skórze potrzebne są także tłuszcze, czyli lipidy, które dzięki pozostawieniu na skórze ochronnego filmu (okluzję), zabezpieczają skórę przed utratą wody.

Krem nawilżający

Krem nawilżający nałożony na skórę nawilżoną uprzednio żelem hialuronowym, tworzy na powierzchni skóry film ochronny i zamyka nawilżenie w skórze. Najlepiej, żeby zawierał w swoim składzie wodę termalną, kwas hialuronowy, niacynamid (witamina B3), D-pantenol (prowitamina witamina B5), beta glukan, skwalan roślinny, czy mocznik. Bogatsze formuły zawierają lipidy takie jak gliceryna, oleje i masła roślinne. Uważajcie na substancje tłuszczopodobne takie jak parafina (mineral oil), wazelina, woski i silikony, bo mogą “zapychać” skórę, czyli działać komedogennie.  

La Roche Posay, Hydreane Legere, 40 ml

Krem La Roche Posay Hydreane Legere
Krem La Roche Posay Hydreane Legere. Skład: aqua/water, glycerin, cyclohexasiloxane, hydrogenated polyisobutene, ammonium polyacryldimethyltauramide/ammonium, polyacryloyldimethyl taurate, myristyl myristate, sodium hydroxide, stearic acid, polyphosphorylcholine glycol acrylate, xanthan gum, capryloyl glycine, caprylyl glycol, acrylates copolymer, potassium cetyl phosphate, glyceryl stearate se, parfum/fragrance

Oleje naturalne

Jeśli chcę dostarczyć swojej skórze wartościowych składników, sięgam po oleje naturalne lub sera olejkowe. Zawierają bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin, nawilżają i natłuszczają, dzięki czemu skóra jest zregenerowana i odżywiona. Olej olejowi nie jest jednak równy, dlatego żeby dostarczyć skórze najwięcej dobrych składników najlepiej wybierać te nierafinowane, tłoczone na zimno (bez użycia wysokiej temperatury). Oleje nierafinowane to bogactwo witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych (w tym omega-3, omega-6), protein i stymulujących syntezę kolagenu fitosteroli (sterole roślinne).

Olej rafinowany będzie bezpieczniejszy dla skór wrażliwych i alergicznych, ale uboższy w odżywcze składniki, które częściowo traci w procesie rafinacji. Podczas rafinacji oleje są oczyszczane z niechcianych substancji (np. resztek nasion) przez co stają się bardziej klarowne, mniej mętne i nie posiadają naturalnego aromatu, często ziemistego.

Sama wybieram oleje nierafinowane, tłoczone na zimno. Nie podrażniają mojej cery, a wręcz przeciwnie, czynią wiele dobrego i bardzo przyczyniły się do jej poprawy. Można je stosować bezpośrednio na skórę, zamiast kremu lub dodawać do kremu, czyniąc go bardziej treściwym. Z kolei kilka kropli oleju i żelu hialuronowego stworzy dwufazowy nawilżacz, lżejszy niż czysty olej. Warto przekonać się o ich działaniu na własnej skórze. 

Serum olejkowe

Zawiera w swoim składzie minimum dwa oleje naturalne, przez co posiada bogatszy skład i działa na skórę bardziej kompleksowo niż zastosowanie jednego, wybranego oleju naturalnego. Składy olejków uzupełniane są często innymi składnikami takimi jak kolagen morski, skwalan roślinny, kwas hialuronowy, ekstrakty roślinne, a także substancje aktywne jak witamina A, C, czy E. Zaletą takiego serum jest właśnie jego wieloskładnikowość, przez co dostarczamy skórze więcej dobrego niż w przypadku stosowania wybranego oleju naturalnego. Częstym dodatkiem są również olejki eteryczne i substancje zapachowe, które umilają korzystanie z kosmetyku, ale mogą działać uczulająco na skórę.

Oleje naturalne i sera olejkowe możecie używać naprzemiennie z innymi produktami zawierającymi substancje aktywne. Nakładamy je na noc, ponieważ przez noc skóra najlepiej przyjmuje potrzebne jej składniki. Jeśli posiadacie skórę wrażliwą, to nie nakładajcie po sobie kilku różnych produktów ze składnikami aktywnymi, bo mogą uczulić i podrażnić cerę. Uważajcie także na częsty dodatek do mixów olejkowych, jakimi są olejki eteryczne i substancje zapachowe (parfum, fragrance). Jeśli są wysoko w składzie cery wrażliwe mogą się z nimi nie polubić i zareagować podrażnieniem. Moja cera ich nie toleruje, dlatego wybieram produkty bez olejków eterycznych, unikam produktów perfumowanych i omijam te polecane za piękny zapach. Perfumy w inci dopuszczam jeśli są daleko w składzie, a najlepiej jeśli zajmują koniec składu. Trzeba pamiętać, że mimo starań ostatecznie i tak cera weryfikuje, więc trzeba ją obserwować.

Częstotliwość stosowania oleju naturalnego możecie ograniczyć do używania go tylko w weekendy, jako odskocznia od codziennej pielęgnacji, dzięki czemu Wasza skóra nieco odpocznie. Może także stanowić stały element codziennej pielęgnacji. Ważny jest balans i obserwowanie reakcji i potrzeb swojej skóry. Oleje stosujcie na mokrą skórę, dzięki czemu lepiej do niej wnikną i nawilżą.

Miodowa Mydlarnia, Nawilżający eliksir do twarzy Śliwka z szafranem, 30 ml

Polski kosmetyk rzemieślniczy o działaniu antyoksydacyjnym stworzony na bazie nierafinowanych i zimnotłoczonych olejów: śliwkowego i szafranowego. Wzbogacony antyoksydantami w postaci witaminy E i ekstraktu z rozmarynu. Eliksir nie posiada dodatków zapachowych, jednak pachnie słodko, intensywnie migdałowo (zapach ulatnia się jednak po nałożeniu olejku). Aromat ten zawdzięcza obecności oleju śliwkowego w składzie. Produkt nie uczula. Olejek stosuję na zwilżoną skórę. Pomimo treściwej formuły szybko się wchłania, dlatego idealnie sprawdzi się latem. Po jego użyciu od razu czuć nawilżenie. Skóra staje się miękka, odżywiona i wygląda zdrowo.

Eliksir nawilżający śliwka z szafranem Miodowa Mydlarnia
Eliksir nawilżający śliwka z szafranem Miodowa Mydlarnia. Skład: olej z pestek śliwek, olej szafranowy (z krokosza barwierskiego), witamina E, ekstrakt rozmarynu w oleju słonecznikowym
Eliksir nawilżający śliwka z szafranem Miodowa Mydlarnia
Eliksir nawilżający śliwka z szafranem Miodowa Mydlarnia

Yves Rocher, Eliksir Riche Creme, 30 ml

Produkt o lekkiej, nietłustej konsystencji przez co ładnie się wchłania. Został wzbogacony o olejek z 1000 róż, wytwarzany z róży damasceńskiej. Nie zawiera olejów mineralnych, barwników i parabenów. Praktycznie nie posiada zapachu. Według producenta przeznaczony do skóry dojrzałej i suchej, ale świetnie sprawdza się także na mojej mieszanej cerze. Jak każdy olejek ten również stosuję wyłącznie na noc.

Eliksir Riche Creme Yves Rocher
Eliksir Riche Creme Yves Rocher. Skład: isopropyl palmitate, coco-caprylate/caprate, ethylhexyl palmitate, ethylhexyl stearate, octyldodecanol, cocos nucifera oil, brassica campestris seed oil, macadamia ternifolia seed oil, helianthus annuus seed oil, sesamum indicum seed oil, simmondsia chinensis seed oil, olea europaea fruit oil, zea mays germ oil, ricinus communis seed oil, prunus amygdalus dulcis oil, corylus avellana seed oil, carthamus tinctorius seed oil, tocopherol, juglans regia seed oil, mangifera indica seed oil, gossypium herbaceum seed oil, oryza sativa germ oil, camellia oleifera seed oil, pistacia vera seed oil, prunus armeniaca kernel oil, prunus persica kernel oil, orbignya oleifera seed oil, persea gratissima oil, silybum marianum seed oil, rosa canina fruit oil, oenothera biennis seed extract, limnanthes alba seed oil, carapa guaianensis seed oil, camelina sativa seed oil, argania spinosa kernel oil, glycine soja oil, rosa damascena extract, rosa damascena flower oil, citronellol, geraniol, alcohol, ascorbyl palmitate

Woda

Nawilżenie dostarczone skórze od zewnątrz w postaci kosmetyków nie wystarczy. Nawilżaj swoją skórę również od wewnątrz i pij czystą wodę. Nie chodzi o to, żeby się wodą opijać kiedy pragnienie daje o sobie znać, ale popijać ją w ciągu dnia. Rób to małymi łykami, ale regularnie.